شالازیون چیست؟

شالازیون چیست؟

شالازیون نوعی بیماری چشمی است و از آن به عنوان برآمدگی چشم نیز یاد میشود. این برآمدگی به آهستگی شکل گرفته و پیشرفت میکند. شالازیون به دلیل انسداد و تورم چربی در پلک ایجاد میشود و نباید از آن به عنوان یک بیماری عفونی یاد کرد.

علت ایجاد شالازیون چیست؟

شالازیون به غده‎ ای به نام میبومیوس مرتبط است. این غده در ناحیه‌ی پلک‎ها وجود دارد و وظیفه‌ی آن‌ ترشح چربی در قسمت ریشه‌ی مژه‎ ها است. گاهی اوقات، مجاری این غده‎ ها مسدود شده و چربی نمی‎تواند از آن‌ها خارج شود. در این حالت، چربی‎ ها در نزدیکی همان نقطه تجمع می‌کنند. این امر سبب ایجاد شالازیون می‌شود.

عوامل موثر در ایجاد شالازیون

  • روزاسه آکنه
  • بلفاریت مزمن (در این حالت به دلیل وجود باکتری، التهاب پلک‌ها رخ خواهد داد.)
  • پوسته پوسته شدن سطح پلک
  • عفونت‎های ویروسی چشم

در موارد بسیار نادر، ممکن است این توده نشانه‎ای از بیماری سرطان پوست باشد.


علائم شالازیون

شالازیون به صورت یک توده بدون درد در پلک بالایی ظاهر می‎شود؛ البته احتمال بروز آن در پلک پایینی نیز وجود دارد، اما این بیماری بیش‌تر مربوط به پلک بالایی چشم است.

 سوزش خفیف و جاری شدن اشک می‎تواند از عوارض آن باشد. چنانچه این برآمدگی بزرگ باشد، باعث سنگینی پلک شده و در نتیجه دید را مختل خواهد کرد.این مشکل در بزرگسالان بیش‌تر از کودکان دیده می‌شود. بزرگسالان ممکن است در سنین ۳۰ تا ۵۰ سالگی به این عارضه‌ی چشمی دچار شوند.


درمان شالازیون

درمان شالازیون به کم‌ترین میزان مراقبت‎های پزشکی نیاز دارد و با گذشت زمان خود به خود از بین خواهد رفت، اما با استفاده از دارو می‎توان به روند کاهش و حذف آن کمک کرد. برای این منظور می‎توانید از کمپرس آب گرم استفاده نمایید. روزانه ۴ تا ۶ بار به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از آن استفاده کنید. کمپرس آب گرم به نرم و تخلیه شدن چربی موجود در برآمدگی پشت پلک کمک می‌کند. اگر در مدت یک ماه این عارضه برطرف نشد، بهتر است با پزشک مشورت کنید. در طول این مدت سعی نکنید با فشار دادن، توده را تخلیه نمایید.

چگونه از بروز شالازیون جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از بروز شالازیون هیچ راه مطمئنی وجود ندارد. اما می‎توان با رعایت برخی نکات احتمال ابتلا به آن را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

دست‎ها را قبل از تماس با چشم بشویید. به خصوص هنگام استفاده از لنزهای تماسی، حتماً بهداشت چشم را رعایت کنید.
قبل از خواب حتماً مواد آرایشی را از صورت و چشم به طور کامل پاک کنید.
هرگز از لوازم آرایشی مشترک استفاده نکنید.

نوشته شده در 1399-08-25 توسط 0 17

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد

منو

مقایسه 0